Jak dopasować moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia?
Klimatyzacja jest niezastąpiona w gorące letnie dni, choć również o innych porach roku pomaga utrzymać prawidłową temperaturę pomieszczenia. Zakłada się ją zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i miejscach pracy, gdzie wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale i wydajność pracowników. Jednym z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora, jest moc. Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora?
Na rynku jest ogromny wybór klimatyzatorów i systemów klimatyzacyjno-wentylacyjnych. Jednak nawet najlepsze urządzenie nie poradzi sobie ze zbyt dużym pokojem. Co więcej, w takich sytuacjach może dojść do awarii sprężarki, której wymiana nie zawsze się opłaca. Moc klimatyzatora dobiera się do konkretnego pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany, przy czym najważniejszym parametrem jest jego powierzchnia. Jeśli pomieszczenie jest dość typowe, zazwyczaj stosuje się uproszczony wzór: m² x 100 = W (moc chłodnicza). Jak łatwo zauważyć, z tego wzoru wynika pewna prawidłowość: na każde 10 m² powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej. Takie wyliczenia stosuje się jednak do pomieszczeń o standardowej wysokości około 2,5-2,8 m. Jeśli pomieszczenie ma nietypową wysokość, należy zastosować wzór uwzględniający kubaturę: m³ x 40 = W.
Jak obliczyć moc klimatyzatora dla nietypowego pomieszczenia?
Pomieszczenia nietypowe mogą różnić się od tradycyjnych pokojów nie tylko wysokością, ale też innymi parametrami, na przykład silnym nasłonecznieniem, słabą izolacją ścian czy nieszczelnymi oknami lub usytuowaniem na poddaszu. Dobranie mocy klimatyzatora w takich przypadkach oraz w dużych obiektach, gdzie polecane są klimatyzacje typu Multisplit, najlepiej powierzyć specjalistom, którzy będą wiedzieć, jakie czynniki brać pod uwagę. Zazwyczaj w pomieszczeniach na poddaszu potrzebne jest 30-50% więcej mocy, w silnie nasłonecznionych ok. 30% mocy, a przy słabej izolacji ok. 20% mocy. Dodatkowo brane są pod uwagę zainstalowane w pokoju urządzenia elektryczne, które generują ciepło.